Ogólnopolska Szkoła Młodych Hodowców

 

DYPLOMY ROZDANE

 

Ogólnopolska Szkoła Młodych Hodowców w 2022 roku dofinasowana była z Funduszu Promocji Mleka. Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka Region Oceny Wschód realizowała to przedsięwzięcie wspólnie z Podlaskim Związkiem Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Szepietowie, na terenach wystawowych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Hodowcy z Podlasia, udostępnili jałówki, aby młodzież mogła się na nich szkolić.

Od wtorku 21 czerwca, cztery dni przed wystawą, młodzi adepci sztuki fitterskiej
z województwa kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego
i podlaskiego nabywali wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu żywienia, pielęgnacji, mycia, strzyżenia i oprowadzania bydła.

Co przyciąga młodych ludzi do udziału w tej Szkole – na pewno jej nietypowy
i unikalny w skali kraju charakter. Jest to jedyna tego typu Szkoła w Polsce, mająca rokrocznie znakomitych instruktorów. W tym roku byli to Radosław Słupikowski – jeszcze młody, ale już utytułowany i ceniony w środowisku fiterskim hodowca z województwa kujawsko-pomorskiego, Mateusz Zbiciak i Paweł Wierzbicki – uczestnicy kilku edycji Szkoły, a obecnie pracownicy PFHBiPM oraz również z PFHBiPM związani ze Szkołą od 2014 roku, czyli od pierwszej edycji Mieczysław Kopiczko i Katarzyna Piszczatowska.

Uczestnicy OSMH rywalizowali w kategorii JUNIOR, w przedziale wiekowym od 11 do 16 lat i SENIOR, w przedziale wiekowym od 16 do 23 lat.

W trakcie konkursu emocje rosły z minuty na minutę.

Tytuł NAJLEPIEJ WSPÓŁPRACUJĄCEJ GRUPY otrzymała grupa BIAŁA, w składzie: Piotr Syta (województwo lubelskie), Joanna Kurzyna (województwo podlaskie), Szymon Godlewski (województwo mazowieckie), Bartosz Szeligowski (województwo podlaskie). W tej grupie uczniowie pomimo tego, że ze sobą rywalizowali mogli na siebie liczyć.

W tegorocznej edycji szkoły do zdobycia były jeszcze następujące tytuły:

– Najlepiej strzyżący JUNIOR – Bartosz Szeligowski – województwo podlaskie

– Najlepiej strzyżący SENIOR – Joanna Kurzyna – województwo podlaskie

– Najlepiej oprowadzający JUNIOR – Bartosz Szeligowski – województwo podlaskie

– Najlepiej oprowadzający SENIOR – Joanna Kurzyna – województwo podlaskie

– Najlepszy z najlepszych – Joanna Kurzyna – województwo podlaskie

Uczestnicy Szkoły mogli swoje umiejętności zaprezentować również w sobotnie przedpołudnie podczas wyceny bydła mlecznego odbywającej się w trakcie XXVIII Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie. Podlascy hodowcy będąc pod wrażeniem ich umiejętności poprosili ich do oprowadzania swoich zwierząt.

Na uwagę zasługuje fakt, że coraz bardziej fiterką interesują się dziewczyny. To już trzecia edycja Szkoły, którą wygrała tzw. słaba płeć. W 2018 najlepsza okazała się Marta Wrzesień z województwa mazowieckiego. Natomiast ostatnią edycję Podlaskiej SMH w 2019 roku wygrała niespełna 14 letnia wtedy Joanna Kurzyna – tegoroczna tryumfatorka.

Gratulujemy pracowitości i wytrwałości wszystkim uczestnikom, a zdobywcom tytułów życzymy, aby dalej rozwijali swoją pasję związaną z hodowlą bydła mlecznego.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali organizacje Szkoły, śledzili postępy w nauce Naszych uczniów oraz kibicowali im podczas piątkowego konkursu i niedzielnego pokazu.

Tradycyjnie Szkołę wspierali sponsorzy: GRUPA AGROCENTRUM Sp. z o.o., SHIUZ-u Sp. z o.o. w Bydgoszczy Oddział w Piątnicy, DeLaval, firma pana Andrzeja Syczewskiego, WWS PARTNER oraz gospodarze terenu, na którym była realizowana: Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Burmistrz Szepietowa.

 

Katarzyna Piszczatowska